Bloudíme

#38 Sychrína Zubzazubová

🧭 Baba – Ivanovice – Řečkovice | 🥾1 Lehký terén

Brno určitě všichni znáte. Věděli jste ale, že právě mezi Brnem a Kuřimí se v Bobravské vrchovině nachází také přírodní park Baba? A právě tady se kdysi děly věci!

V hustém lese tady před několika staletími žily víly. Bylo jich hodně, ale každá z nich byla jiná a měla své jméno. Jednou z nich byla například Sychrína. Sychrína byla jiná než ostatní víly. Byla menší a neuměla tak dobře kouzlit, a to jí vadilo. Ostatní víly jí totiž neustále předhazovaly, že jsou lepší a mocnější než ona, a to člověka i vílu dokáže pěkně rozpálit.
Proto se rozhodla, že se jim za jejich chování pomstí, aby ukázala, že také něco umí, i když to třeba nejsou zrovna kouzla. 

Nejdřív si říkala, že jim za trest střelí prakem do lampiček. Trénovala na plechovkách a starých lahvích, ale ne a ne se trefit. Nakonec ji napadlo, že vílám jejich lampičky schová. Sychrína si svou odplatu dobře rozmyslela a počkala na správnou chvíli, což znamenalo noc, kdy budou všechny víly spát. Teď přišel její čas! 

Když se ujistila, že víly opravdu usnuly, potichu se k nim přiblížila a postupně sebrala každou jednu lampičku. To budou ráno překvapené, až svá světýlka nenajdou! Sychrína si ovšem neuvědomila jednu
důležitou skutečnost – víly i ve spánku vycítí, že se děje něco nekalého. Docvaklo jí to až ve chvíli, kdy se jedna z jejích sester prudce posadila, popadla svou lampičku, kterou Sychrína zrovna chtěla vzít, a posvítila jí přímo do obličeje.

,,Co to děláš? A proč máš u sebe tolik lampiček? Okamžitě je vrať!” rozkřičela se tak nahlas, až vzbudila všechny své družky. ,,Sychrína nás chtěla okrást! No jen se podívejte, kde jsou vaše lampičky! Asi se nám chce pomstít!”  volala dál. Všechny víly otevřely údivem ústa, a
jedna z nich, nejstarší a nejmoudřejší víla, okamžitě zakročila. “Tohle je nehorázné porušení vílího řádu! Trest tě nemine! A víš co? Uložím ti ho hned!” pravila a ukázala na Sychrínu prstem. “Chtěla jsi nám ukrást naše lampičky, a proto ti my teď vezmeme tu tvou. Máš ale
šanci se polepšit! Budeš žít sama a opuštěná, bez své lampičky, na tom nejvyšším vrcholu v okolí, a svoji lampičku si tam budeš muset najít. Bez ní se nebudeš moct vrátit mezi nás!”

A tak Sychrína už několik set let žije sama na vrcholu, kterému se díky ní říká Sychrov, a nemůže svou lampičku najít. Nyní je na vás, abyste jí pomohli!

Jak najdeš bludičku?

  • Najdi místo 49.2719374N, 16.5535058E
  • Bludička se ukrývá asi 10 kroků odsud. 
  • ⚠️  V lese se pohybuj opatrně.
  • ⚠️  Jsi v přírodním parku. Buď ohleduplná/ý k přírodě, dávej pozor, kam šlapeš. Chovej se tiše, jako myška.