Bloudíme

#29 Neandrtálec Norbert

🧭 Hostěnice / Ochoz | 2 🥾 Středně těžký terén 

Inu povídá se, že víly a vílníci jsou staří jako náš svět. Nikdo neví, kdy a jak přesně vznikli. Není tedy divu, že ani v dávné době kamenné o ně nebylo nouze. Jedním takovým vílníkem byl i Norbert Neandrtálec.

Norbert přebýval v jeskyni Pekárna kousek od Hostěnic. Jeskyně byla úkrytem pro spoustu pravěkých lidí z okolí, zajišťovala úkryt před nepřízní počasí i dravými zvířaty, která by si na vílníkovi nepochybně ráda smlsla. Norbert ale rozhodně nebyl snadnou kořistí pro kdejakou havěť. Se svým velikým kyjem přepral kdejakého mamuta, jejichž kosti s radostí sbíral. Nejváženějším členem kmene neandrtálců se ovšem stal především díky své lampičce, která do smutné a tmavé jeskyně dodávala všem obyvatelům světlo a teplo. To víte, v té době rozhodně žádná elektřina nebyla a rozdělat oheň nebylo tak jednoduché jako rozsvítit doma v kuchyni. 

Tak parádně si Norbert žil, až jednoho večera dorazila k jeskyni zpráva, že se kousek odtud objevil obrovský mamunt, který má veliké, třikrát zatočené kly. Náš vílník neandrtálec díky své přespříliš soutěživé povaze zatoužil po tak cenné trofeji. Pod rouškou noci se s kyjem a lampičkou okamžitě vydal mamuta dostat. Marné bylo přemlouvání ostatních neandrtálců, aby počkal na ráno. Na varování nic nedbal a vyrazil.

Jenže lov v noci, to není nic jednoduchého a není se tedy čemu divit, že na první pohled snadné přepadení spícího mamuta Norbertovi nevyšlo úplně podle plánu. Mamuta probudilo šustění blížícího se lovce a rozlítil se prý boj, který trval tři dlouhé hodiny! Kyj narážel do klů, válečné výkřiky střídalo děsivé oddechování. Až konečně totálně vyšlapaný vílník nepřítele svrhl. Najednou si však všiml, jak obrovskou cenu musel za vítězství zaplatit. Pod mamutovýma nohama se třpytily střepy rozbité lucerny. 

Toho dne tedy přišli pravěcí obyvatelé jeskyně Pekárna o své světlo. Zas taková tragédie to nebyla, ono naučit se oheň používat nakonec nebylo tak těžké. Ale Norbert se stal smutným, pravěkým bludníkem. Bloudí okolo jeskyně a doufá, že nejpozději do příští doby ledové sežene novou lampu.

Jak najdeš bludičku?


  • Najdi místo 49.2420222N, 16.7453824E
  • Bludička se schovává v jeho okolí. Pozor na kameny a terénní nerovnosti.
  • ⚠️ Pohybuješ se v CHKO. Buď ohleduplný k přírodě.