Bloudíme

#22 Kubajzlík Špaček

🧭 Ivančice   | 🥾 Lehký terén

Říká se, že na kostelík svatého Jakuba na Krásné hoře nasbírali penízky poutníci, kteří se vrátili ze španělského Santiaga už před více než 550 lety. Jak dlouho jsou tam vysázeny vinohrady, to se přesně neví. Ale co tady hrozny dozrávají, svítil nad kopcem lucerničkou vílek Kubajzlík. Tenhle veselý chlapík měl jeden velký problém. Ve dne, kdy každá jiná víla spí jako špaček nemohl vůbec usnout. Pan doktor Buchta, specialista na vílí potíže mu určil nespavou nemoc. 

Kubajzlík sedával dlouho do dne na větvích stromů kolem kostelíka a ne a ne zadřimknout. No a protože víla a vílek má být především užitečná nebo užitečný, rozhodl se plašit špačky, kteří se na vinici slétali a kradli hrozny. Na půdě kostelíka našel dokonce starou řehtačku, se kterou se chodívalo po městečku přes Velikonoce, když znony odletěly do Říma a nesmělo se na ně zvonit. Vždy když se nějací drzí ptáci přiblížili, roztočil řehtačku a křikl “jedeš!”. Odpoledne byl už tak uřehtaný, že usnul jako dudek. 

Jednoho večera ho probudil divný zvuk z vinohradu. “Že by špačci?” pomyslel si. “Jenže takhle v noci?” Vzal svou lucerničku a za chvíli byl mezi řádky vína. 

No, nebyli to špačci. Byl to Jura Kližka z cihelny. I s manželkou a dokonce i s dětmi. Normálně kradli hrozny! Kubajzlík nechal lampičku na kraji vinohradu, aby ho zlodějíčci nezpozorovali a potichoučku se přiblížil až k nim. 

“Trhejte rychleji, nemůžeme tady být do půlnoci” hubovala zrovna Kližková svoje děti. Kubajzlík roztočil řehtačku jako nikdy v životě. “Jedete odsud! Špaččci přerostlí!” křičel. “Ježišmarjá, čerti si pro nás jdou!” zaklela Kližková, a už i s manželem a dětmi pelášila dolů kopcem. Nejmladší Vašík byl polekaný tak, že skákal jako zajíc. Bohužel pro našeho vílka zrovna cestičkou, kde nechal lampičku. Křup. A bylo po ní. 

Kubajzlík sice zachránil Matěji Kozlovi z Klínků úrodu sladkého Vavřinečka, z výborné sklizně na podzim roku 1721. Ale samotný se bez lampičky změnil v smutného bludníčka. Toulá se kolem kostelíka a čeká na někoho, kdo mu vrátí lampičku. 

Jak najdeš bludičku?

  • Najdi místo 49.1033339N, 16.3961761E
  • Dobře si prohlédni vstupní portál kostelíčka.
    Sečti číslice na levé straně kamenné tabulky. U tolikátého stromu od cesty je potřeba se rozhlídnout (na té straně kostelíka, kde trčí ze země dva kameny).
    Odečti čísla na pravé straně (menší od většího) abys zjistil(a), kolik strostlých stromů hledáš. Pozor, jsou přes cestu! 
  • ⚠️ Cestu přecházej opatrně. Také v roští dej pozor na větve a taky kam šlapeš.