Bloudíme

#19 Lučinka Květuše

🧭 Ochoz u Brna / Moravský kras | 🥾 Středně těžká (délka)

Květušinka byla neskutečně hodná víla. Opravdu. Tahle vílí slečna pomáhala, kde se dalo a komu se dalo. Svým světýlkem pomohla mnoha pocestným, kteří si přes Chocholu zkracovali cestu do Kaprálova mlýna. Ale pokud měla něco skutečně ráda, byla to práce na jejím květinovém paloučku. Pečlivě vytrhávala kopřivy, přesličky a jiný plevel, aby nedusil její květiny. Za suchých dní létala dolů k Říčce i dvakrát za den, aby záhonky zalila. Její palouk milovaly včely, motýli a brouci. Brzučelo to tam, hýbalo se a žilo. Byl to nejkrásnější vílí palouk široko daleko. 

Nebylo proto divu, že zrovna tento palouček byl vybrán na první letní tanec. Že nevíte co to je? Koncem června nastane slunovrat. Slunce ten den stojí v poledne nejvýš, jak to jde, a v noci se sletí všechny víly z kraje na jedno místo, tančí společně a oslavují, že přichází léto, plné teplých nocí, ve kterých se svítí úplně jinak, než když vám křídly třepe zima. 

Lučinka chystala palouk, aby byl na večerní slavnost dokonalý. Na některé květy vázala mašle, srpem ještě rychle zakracovala trávu, porovnávala polštáře z mechu. Všem vždycky pomáhala a dnes ji nenapadlo, aby si někomu řekla o pomoc. Chtěla to vše připravit sama. Hlavu měla v jednom kole a ani si nevšimla, že její lampička jen tak leží na louce. To by nebyla žádná pohroma, kdyby si ji nevšiml zlý krtek Krtič. Byl to ( to dá rozum) kouzelný krtek. Na Lučinku měl už pěkně dlouho spadeno, protože mu několikrát zadusala hromádky, které si vyhrabal přímo uprostřed jejího palouku. “Tak, vílo. Srovnáme se.” zachechtal se a už byl i s lucerničkou v trapu. Správněji řečeno v podzemí. 

Ten den se poprvé nekonala vílí slavnost. Lučinka měla dát lucernu na veliký pařez a tak označit místo, kam se její sestřičky mají sletět. Místo toho seděla na pařezu sama a plakala. Tak se, pro vztek kouzelného krtka Krtiče stala z hodné víly Lučinky bludička. Její palouk už dávno zarostl, pohltil ho les a jen podle květin poznáte, že tady muselo dřív být nádherné místo. A Lučinka? Čeká, jestli se najde někdo, kdo jí vrátí lampičku. 

Jak najdeš bludičku?

  • Najdi místo 49.2396881N, 16.7187103E
  • Bludička je na kmeně stromu, spadlého přes cestu. 

  • ⚠️ Pohybuješ se po CHKO, buď zvlášť ohleduplná (nebo ohleduplný) k přírodě. 

  • ⚠️ Čeká Tě ostré stoupání a docela dlouhá cesta, nepodceň to.