Bloudíme

#8 Sokolík Vločka

🧭 Sentice / Sokolí | 🥾 2  Středně těžký terén 

Když přijde zima a začne vát studený vítr, všechny víly se schovají do dutin stromů a nevystrčí ani nos, natož uši. Tráví čas přípravou léčivých mastí a hlavně oprašováním kouzel. Umíte si představit, že celé zimní dny a noci biflujete kouzelné formulky, které se snad ani nedají naučit? Přesně tak. Neumíte. Stejně jako všechny malé víly i víláci. Copak se dá sedět doma, když venku čeká dobrodružství? No a co že začíná zima!

Vílák Sokolík zrovna seděl na mechu v dutině mohutného dubu a přikrýval se zlatavým listím, když to uviděl. Vločka. Pak další a další. A ještě jedna. Už je nemohl ani spočítat. Padaly jedna za druhou. Taková krása. A on má trčet v dubu jako datel. Ani náhodou!

Opatrně se vysoukal z listí, popadl lampičku, naklonil se přes větev stromu, sklouzl po kmenu a už byl dole. „Páni, to je krása!“ pomyslel si. „A jak to studí. Brrr,“ otřásl se zimou. Našlapoval v čerstvě napadlém sněhu. Šel dál a dál. Byl omámen kouzlem zimy. A navíc to krásně klouzalo. „To je paráda!“ křičel uprostřed zimní noci. Nasedl na kousek bukové kůry a svištěl dolů ke Svratce jako velký vítr. „Pozor, jeduuuu!“ volal. Vyběhl nahoru a znovu a znovu a znovu. Jízdu od jízdy byl rychlejší a vůbec si nevšiml, že se úplně setmělo. Jeho jízdní dráha byla uklouzaná jako sklo. Když nasedl snad podesáté, jel tak rychle, že nestíhal vnímat okolí. A v tu chvíli se to stalo. Jeho kůrobob se řítil obrovskou rychlostí rovnou k řece. V poslední chvíli začal brzdit, ale bylo pozdě. Bob ho vymrštil ze sedla a Sokolík se řítil rovnou po hlavě do Svratky.

Lampičku do poslední chvíle držel v ruce, ale jakmile ho pohltil proud vody, nedokázal ji udržet a ona klesla ke dnu. Ještě chvíli svítila, pak pomalu zhasla úplně. Sokolík se taktak chytil ohnuté vrby, z řeky se zachránil, ale i tak to znamenalo konec vílího žití.

Od té doby se ukrývá v lesích pod Sokolím. Když budete mít štěstí, můžete ho vidět u studánky. Je odtud výhled na dutinu v dubu, kde se v chladných zimních dnech ukrýval a učil kouzelné formulky.

Jak najdeš bludičku?

  • Najdi místo 49.2988539N, 16.4169049E
  • Bludičku najdeš v dutině stromu, kousek od studánky. 
  • ⚠️ Postupuj opatrně, dávej pozor, ať ti nepodjede noha.